Ebapärlikarbitalgud Lahemaal 11.–13. septembril

Pange endal kinni järgmine nädalavahetus ehk 11.–13. september, sest siis toimuvad talgud nii erilise ja haruldase loomakese jaoks nagu seda on ebapärlikarp (Margaritifera margaritifera). Seekord on talgud ühiselt Eestimaa Looduse Fondi, Sorexi ning Keskkonnaametiga.

Väljasõit on täna õhtul kell 17.00, kui saame kokku Eestimaa Looduse Fondi kontori juures, mis asub Lai tn 29. Sealt sõidame ELFi bussiga meie ööbimiskohta, milleks on Pudisoo Puhkemaja. Hommiku- ning lõunasöögi valmistame ise ja maitsvate õhtusöökidega kostitab meid perenaine Anne.

Kaasa tuleks võtta tööriided ja soojad vahetusriided, kinnised jalatsid ning kummikud (võimalikult kõrged) või muud jalanõud, millega saab vette minna. Veel tasuks võtta voodilinad või magamiskott ning sauna saab ka, nii et saunaasjad ka!

Ebapärlikarp on I kaitsekategooria liik. Eestis on ta ajalooliselt küllaltki arvukalt asustanud mitmeid jõgikondasid Põhja- ja Lõuna-Eestis, kuid tänaseks on säilinud tema asurkond vaid ühes jõgikonnas. Ta eelistab külmaveelisi puhtaid veekogusid, kus ta elab pinnasesse, kas üleni või osaliselt kaevununa. Ebapärlikarpi ohustab veetemperatuuri ülemäärane -tõus, vee reostus, rohke settete pealeuhtumine, veerežiimi muutus jm.

Seega, nüüd ongi meil võimalus, et aidata säilitada Ebapärlikarbi populatsiooni Eestis, muutes tingimusi tema elukohas talle sobivamaks.

Talgutele on veel 2 vaba kohta. Soovi korral anda teada blogi kommentaariumis või helistada numbrile 5653591

. Lisainfo selgub lähiajal

Lisatud: 7. september 2015

Lanksaarde 28.-30. november

Ahoi!

28-30.november on nädalavahetus, kus Lanksaare Ringi rahvast külla kutsub,sest:

-hobusekoplid/karjaaiad tahavad tegemist
-loomad tahavad silitamist
-Lanksaare sauna-ja spaakeskus tahab külastamist
-Šveitsist toodud juustugrill tahab proovimist
-Ennu maailma muutmise plaanid tahavad kuulamist
-jne...
Kohale võib minna juba reedel. Kel huvi, saab tööd teha reedel või pühapäeval. Sest laupäev on pidupäev. Kohe Lanksaare külje all, Talil toimub Eesti Maaveise Kaitse Ühingu avatud uste päev. Meid ootavad supikatel, käsitöö näitus-müük, mitmed üllatused ja loterii, mille peavõiduks on Šveitsi õppereis. Lisaks loob terve päeva hea tuju simman. Lisaks lubatule saab seal toimuma ka septembrikuise Šveitsi talgureisi filmi esilinastus. Ja filmimees Arvo Vilu on lubanud näidata muidki loodusfilme. Kel on transporti pakkuda või ei tea kuidas kohale saada või on muud mured, kuulutagu seda Ringi listis!
Kes varem käinud ei ole: Ringi sõprustalu Lanksaare ja sellenimeline küla asub Pärnumaal, Saarde vallas, Läti piiri ääres ja on üks suurimaid maaveise kasvatamise talusid Eestis, üks suurimaid põlistalusid.
Kaasa võtta kõik vajalik tubaseks magamiseks. Kohale saab hääletades, bussiga, autoga või mõnel muul moel. Bussid Tartust Kilingi-Nõmme väljuvad iga paari tunni tagant ja Kilingi-Nõmmest Talile on ka võimalik saada.

Kes Lanksaares pole käinud, see pole elu näinud!

Vahendas Pluuto

Lisatud: 11. november 2014

Lanksaare kivitalgud 16.-18. mai

Tere

Kevad on kätte jõudnud ning põllutööd tahavad tegemist. Juba Katku Villu pidas põlist heitlust kividega, kuid pidi neile alla vanduma. Tuleval nädalavahetusel lähme taaskord Lanksaarde ning proovime samuti kividega rinda pista.

Nagu ikka, saavad tublimad kohaliku lihaga keha kinnitada ja saunas higi maha pesta.

Kaasa võtta magamiskott, saunalina ja töökas kätepaar või mitu.

Kes vähem kursis: Lanksaare talu ja sellenimeline küla asub Pärnumaal, Saarde vallas, Läti piiri ääres ja on üks suurimaid maaveise kasvatamise talusid Eestis, üks suurimaid põlistalusid. Kaasa võtta kõik vajalik tubaseks magamiseks. Kohale saab hääletades, bussiga, autoga või mõnel muul moel. Bussid Tartust Kilingi-Nõmme väljuvad iga paari tunni tagant ja Kilingi-Nõmmest Talile on ka võimalik saada.

Kui keegi lahkelt transporti pakub, võib teada anda ringi listi.
Kui keegi transporti otsib, võib teada anda ringi listi.
Kui keegi reisikaaslast otsib, võib teada anda ringi listi.

Koht: Lanksaare
Aeg: 16.-18. mai

Lisatud: 12. mai 2014

Konnakotka seminar ja talgud!

Ahoi!

Seminaridenädala lõpetab neljapäevane (12.12) seminar konnakotkastest. Seminari tuleb pidama kotkamees Joosep Tuvi.

Ikka kell 19:00 Vanemuise 46-327.

Seminaridemaratoni viimane seminar on sissejuhatuseks juba reedel algavatele talgutele. Kartsite, et lumi tuli maha ja enne kevadet ei saagi tööd teha? Ärge muretsege. Juba reedel (13.12) läheme Karulasse Kolski külla väike-konnakotka toitumispaika korrastama. Reedel jõuame kohale õhtupoole (kellaaeg on veel täpsustamisel), et laupäeval koos päikesega tõusta ja valget aega hästi ära kasutades tööd teha.
Pühapäeval vaatame osalejate nägudelt, kui palju jaksu veel tööd teha on, ja tuleme siis tagasi Tartusse.

Tööd saab teha, süüa saab, loodust nautida saab. Kaasa tuleks võtta toidunõud, tööriided, magamiskott ja -matt. Soovi korral ka muusikainstrumendid ja lauluhääl.

Talgutele registreerida palun Looduskaitseringi blogi kommentaariumis., et teaks toitu osta ja trantsporti leida.

Jõudu kätesse ja nõtkust sammu!

Lisatud: 9. detsember 2013

Lanksaare sügissessioon "Kuidas sünnib leib", 12-13.oktoober

Ahoi!

Kellel bussireisi ajal vedel leib maitsema hakkas, tahab ehk teada kuis valmib näiteks tahke leib.
Lanksaares ehitatakse leivaahju, jahvatatakse vilja, uuritakse veskikive ja küpsetatakse leiba erineval moel, nii puudega köetavas ahjus kui elektriahjus.
Toimub ka leivateemaline seminar. Kohal on terve kursus Eesti Maaülikooli keskkonnakaitsjaid, saab nendega tutvust sobitada.
Enn on välja otsinud ka vanad filminäitamise aparaadid aastate tagusest ajast. Kuna kohal on ka filmimees Arvo Vilu, siis saab vaadata vanu filme vanadelt filmilintidelt.

Saun, loomad, loodus nagunii!

Nagu ütleb Lanksaare kõnekäänd:"Kellel huvi, tulgu ligi".

Kes vähem kursis: Lanksaare talu ja sellenimeline küla asub Pärnumaal, Saarde vallas, Läti piiri ääres ja on üks suurimaid maaveise kasvatamise talusid Eestis, üks suurimaid põlistalusid. Kaasa võtta kõik vajalik tubaseks magamiseks. Kohale saab hääletades, bussiga, autoga või mõnel muul moel. Bussid Tartust Kilingi-Nõmme väljuvad iga paari tunni tagant ja Kilingi-Nõmmest Talile on ka võimalik saada.

Vahendas Pluuto

Lisatud: 8. oktoober 2013

Lanksaare suvelõpu festival koos laevasõiduga Liivi lahel!

Ahoi!

Lanksaare rahvas korraldab juba teist aastat suvist laevasõitu Liivi lahel, Ainaži ligidal. Seekordsed sõidupäevad on 7 ja 8 september. Nii laev kui kapten pärinevad kuulsast merekooli linnast Ainažist (Heinastest). Sõidud merele toimuvad samuti Ainažist.
Festivali kavas on ka liha-, kala- ja juustuteemalised õpitoad, mis leiavad aset Lanksaares.
Loomulikult igal õhtul ka kuulus Lanksaare saun.

Aastase tegutsemispausi järel on Lanksaare kultuurikeskuse suures saalis lubanud kontserdi anda ansambel "Jaan Pärn ja Pahad Seemned". Laupäevaõhtuse kontserdi asjus läbirääkimised peaesinejaga küll alles käivad. Takerdunud peamiselt sellesse, mitu neitsit lava taha on vajalik korraldada ja kas seal serveeritavad puudviljad peavad olema kooritud või mitte. Lisaks veel, et ansambli nõutavate turvameetmete täielikuks täitmiseks tuleks saal ümber ehitada. Lava ja saali ümberehitustööd on lõpusirgel. Põrand enam läbi ei vaju ja saal mahutav ca 200 huvilist. Pidu toimub laupäeva õhtul.
NB! Bändi nõudmisi arvestades ehitatigi lava ja kontserdisaal ringi. Kontserdisaalis asub nüüdsest ka klaver. Olemas on mugavad lesimissohvad nii peosaalis kui väljas terrassil. Lanksaare häärber polegi vist kunagi nii uhke välja näidud.

Ruumi ööbimiseks on piisavalt ja võib tulla ka lastega.
Laevasõitude ajakava on täpsustamisel, info lähipäevadel.
Raha ei küsita, tuleb aga kedagi endaga kaasa võtta.

Söögiga on nii, et ilmselt on mõni loom juba otsa leidnud või leiab lähipäevil. Kala püütakse merest. Jutt on ka festivalisupist suures sõdurikatlas.Söögi koha pealt veel seda, et kui on erisoove, siis saatke mõni vanaemaaegne retsept ja toit tehakse valmis.

Saunakütjale mõni õlu. Kui eriline vihtlemise soov, siis olemas on kase-, tamme-, pärna- ja kadakavihad. Eukalüptiviht tuleb omal kaasa haarata. Eritellimusel saab ka meessoost ja/või naissoost vihtleja-seljapesija kaubelda. Ikka mõne õlle eest.

Kohale võib minna juba reedel õhtul!
Kõik on oodatud!

Vahendas Pluuto

Lisatud: 3. september 2013

Niidurüdi talgud Kõinastul 18.-21. juuli

Tervitus kõigile!

Suvekuud on täis kõiksugu põnevaid tegemisi ning veel enne hääletusvõistlust ootavad Ringirahvast ees looduskaitselised talgud Muhumaal. Koostöös Eestimaa Looduse Fondiga saavad 18.-21. juulil toimuma haruldaseks jäänud niidurüdi heaks talgud, kuhu on oodatud osalema TÜLKRi liikmed ja sõbrad!

Tänavu on ELFi talguaasta fookuses niidurüdi, kelle Läänemere äärne populatsioon on kõvasti hääbunud peamiselt just elupaikade kadumise tõttu. Veel sajand tagasi oli niidurüdi tavaline haudelind meie rannaniitudel, praeguseks hinnatakse nende arvukust 500-600 paarini kogu Läänemere ümbruse peale. Kõinastu leedel on niidurüdi arvukus viimasel kümnendil püsinud enamvähem stabiilsena, kuni 20 pesitsuspaarina, mis on väga oluline osa kogu populatsioonist.

Meie eesmärgiks ongi anda oma panus niidurüdile elupaigaks sobiva rannaniidu hooldamise näol. Maaspesitseva linnuna eelistab niidurüdi niiskeid, madala taimestikuga ja avatud rannaniite. Põhiliseks talgutööks saab olema kadakate ja ka muude põõsaste raie, et vältida rannaniidu kinnikasvamist. Raiutud kadakad põletame pisikestes lõketes koha peal. Töö võtame ette esmalt Kõinastu leede keskmisel saarel ja Kõinastu saare kaguosas, võibolla ka nende vahele jääval saarel. Töövahenditena lähevad käiku kiinid, kirved, oksakäärid ja muud vajalikud käsitööriistad.

Kui talgutööd tehtud, ootab talgulisi kuum saun, värskendavad vihad ja ehk ka maitsvad mereannid. Lisaks talgutööle võtame eraldi aja, et tutvuda Muhumaa ja Kõinastu põnevamate ja omapäraste loodus- ja kultuuriväärtustega.

Majutume Koguva külas, kus meil on kasutada piisavalt katusealust põrandapinda ööbimiseks, välipeldik ja kaevuvesi. Osalejatel tuleb kaasa võtta oma toidunõud, tööks sobivad ja ilmastikule vastavad riided, magamiskott – ja matt ning soovi korral ka telk. Keha kinnitame 3 korda päevas, muist toidukordi valmistame ise kohapeal toimkonna korras.

Üritus on osalejatele tasuta, talgugruppi mahub 12 huvilist. Registreerumiseks kirjuta blogi kommentaariumisse oma nimi ja e-maili aadress. Palume registreeruda eelkõige vaid neil, kes on kindlad oma tulekus ja saavad osaleda talgutel täies mahus (4 päeva). Kes oma tulekus kahtleb näiteks kuupäevade võimaliku mittesobivuse tõttu, siis tasub jätta praegu registreerumata, sest sel aastal on tulemas veel mitmeid teisi looduskaitselisi talguid. Esimesed 8 soovijat saavad küüti Tartust Muhumaale ja tagasi ELFi väikebussiga, teistel tuleb omal käel-jalal Koguvale kohale jõuda.

Talgud on rahastatud SNOWBAL-projektist. Vaata ka teisi ELFi talguid aadressil www.talgud.ee ja tule osalema!
Küsimuste korral päri julgelt telefonil 5202530 või paulhunt@ut.ee. Täpsem info ürituse kohta laekub registreerunute postkasti järgmisel reedel.

Hääd suve jätku kõigile ja peatse kohtumiseni!

Lisatud: 7. juuli 2013

Lanksaare kevadtalgud 17-19. mai

Tervist!

Kellel rattaga rallimisest taguots kange, võib tuleval nädalavahetusel (17-19. mai) sea seljas sõitu teha!
Ringi hobused ei suuda ka ära oodata, kunas need tudengid ometi koonu paitama tulevad.
Lehmad on suurest ärevusest isegi poegima hakanud.

Lanksaare rahvas on muidugi kirveid ja labidaid teritanud, et kevadtöödele pihta anda. Talve jooksul on täiustatud juustutegemise tehnoloogiaid. Liha ronib suisa ise vardasse.

Kes veel ei tea, siis Lanksaares on juba mitu aastat saun, talguhigi saab maha pesta just seal.

Pistke magamiskott, saunalina, binokkel ja pillid kotti ning hakake nädalavahetuseks valmistuma!

Kohale saab hääletades, bussiga, autoga või mõnel muul moel.

Bussid Tartust Kilingi-Nõmme väljuvad iga paari tunni tagant (www.tpilet.ee)

Kilingi-Nõmmest Talile saab 15.30 ja 17.50 väljuvate reisidega.


Küsimuste puhul küsige!
5117446
Pluuto

NB! Lanksaare asub Pärnumaal, Tali vallas, Lanksaares.

Lisatud: 12. mai 2013

Jõulukaartide meisterdamine

Tervitus!

Peagi on saabumas jõulud ja hunnik ümbrikke ootavad, et keegi neile mõne kauni kaardi sisse poetaks. Sestap kogunegem järgmisel esmaspäeval, 17. detsembril kell 19.00 Kitzbergi 8 elutuppa, et meisterdada üheskoos jõulukaarte, pidamaks meeles Ringi häid sõpru!

Kaasa võtta häid ideid, käärid, liimid ja muud meisterdamiseks vajalikud vahendid. Kellel vajalikud vahendid puuduvad, ei pea tulemata jätma, sest üht-teist on koha peal olemas!

Kena talveilma!

Lisatud: 12. detsember 2012

Lanksaare - Ainaži 8.-10.12!

Tervist!

Sellesügisene Lanksaare külastus siirdub hoopis teispoole piiri!

Kogunemine Ringi rahva soovidel reede õhtul Lanksaares. Laupäeva hommikul peale hommikusööki, sõit Eesti - Läti piirile, mereäärsesse väikelinna Ainažisse (kes ei jõua reedel Lanksaarde, võib rännata ka otse Ainažisse).

Päevakava kujutab endast:

1. Tutvume valmimisel olevate käsitöö õpitubadega
2. Vaatame üle õhtuse peopaiga (saun,lauad, lava, baar, bassein jne.)
3. Külastame käsitöö näitus-müüki
4. Pidulik küünalde süütamine kuusel, avakõned Ainaži linnaisade ja külaliste poolt, laste jõuluetendus
5. Teid ootab soe pajasupp ja šaslokk.

Kaasa võtta isikut tõendav dokument, oma sõbrad, head pillid ning hääl.
Iga kord on Ringirahva seas olnud ka mõni välismaalane. Kellega üllatate seekord?

Tervitades,
Emma-Ly
58453379

Lisaks:
Ajaloo jaoks tuleb meid filmima (ka Lanksaare ajalugu jäädvustanud) vanameister Arvo Vilu, kellest saate rohkemat lugeda: siit

Registreeruda saab Ringi blogis, et enam-vähem oleks teada, palju tuleb ja saaks vajdusel reedesed bussipiletid ette ära osta. Bussiajad on sellised:

16:30 - 18:25 Tartu - Kilingi-Nõmme (ekspress)
või
16:10 - 18:30 Tartu - Kilingi-Nõmme (logistaja)
ja edasi
17:50 - 18:15 Kilingi-Nõmme - Tali

Lisatud: 26. november 2012

Must-toonekure talgud 12.-14. oktoober ja seminar

Kuula Paul Hundi ja Urmas Sellise talgute järelkaja 15. oktoobri Vikeraadio Keskkonnatelgi saates: http://vikerraadio.err.ee/helid?main_id=1889331

------------------------------------------------------------------------------

Rõõm on teatada, et peagi on kõigil võimalus lüüa kaasa praktilises looduskaitselises töös. Koostöös Kotkaklubiga toimuvad 12.-14. oktoobril I looduskaitse kategooriasse kuuluva haruldase must-toonekure toitumisalade taastamise talgud ning sellele eelneb must-toonekure seminar 11. oktoobril.

Läheme Harjumaa lõunaserva Kustja külla, mille läheduses elab satelliitsaatjaga must-toonekurg Pirsu. Must-toonekured kasutavad toitumiseks madalaid ja selgeveelisi metsaojasid, mis tihtipeale kipuvad kinni kasvama - toitumisalade kehv valik ja seisukord on üks must-toonekure suurimaid muresid. Pirsu näib olevat Eestis ühe suurima territooriumiga lind, kes käib pesast kuni 30km kaugusele toituma. Alates 2010. aastast, kui ühe suvila peremees enda maavalduses Jutapere oja ääre avatuks tegi, hakkas Pirsu seal sageli toitumas käima. Talgutöö korras puhastame Kotkaklubi spetsialistide juhendamisel Pirsu territooriumile jääval Jutapere ojal veel mõned eriilmelised lõigud võsast, mis võiksid toitumiseks sobivad olla. Järgmisel aastal saame Pirsu satelliitsaatja kaudu teada, kas töö on kandnud vilja.

Must-toonekurgede eluviisi ja toitumisalasid on Eestis uuritud viimastel aastatel üha enam. TÜLKRi kuretalgud annavad omamoodi panuse must-toonekure seisundi parandamisele ja uurimisele ning on omamoodi pisike teaduslik eksperiment. Pirsu tegemisi on võimalik jälgida interaktiivsel kaardil aadressil birdmap.5dvision.ee ja Kotkaklubi kodulehel www.kotkas.ee

Talgutele sõidame ühise transpordiga reede, 12. oktoobri õhtupoolikul kell 17.00 Vanemuise 46 eest, et laupäeva hommikul talgutöö käima lükata. Kõigil osalejatel riietuda vastavalt ilmale, jalga panna (kalamehe)kummikud. Talgulistele on olemas korralikud töökindad. Töötame peamiselt käsitööriistadega (kiinid, kirved), mille igaüks võiks võimalusel kaasa võtta ja pisut ka mootorsaega. Maha lõigatud võsa tassime kokku ja osa sellest saavad maaomanikud kütteks kasutada. Ööbime Kernu rahvamajas, iga üks oma kaasavõetud madratsi peal ja oma magamiskotis. Laupäeva õhtul on võimalik ennast kosutada kuuma saunaga ja üheskoos tunda rõõmu tehtud töö üle. Pühapäeval, 14. oktoobril, sõidame kiirustamata läbi sügis-talvise Eestimaa tagasi Tartusse (saabumine umbes kell 17), tehes peatusi kaunites paikades. Toitlustus reede õhtul, laupäeval ning pühapäeva hommikul kõigil ühine. Talgutel on võimalus osaleda 30 huvilisel, registreerumine Ringi blogi kommentaariumis. Talgutel osalemine, sisaldades kõiki hüvesid (transport, toit, saun, jms) on tasuta!

Talgutele eelneb must-toonekure eluviisi tutvustav seminar 11. oktoobril kell 18,30 LOTE majas aadressil Vanemuise 46, ruumis 246. Rohke pildimaterjaliga varustatud põneva esitluse must-toonekurest teevad nendega sina-peal olev Urmas Sellis Kotkaklubist ja Raul Rosenvald Eesti Maaülikoolist, kes on põhjalikult must-toonekure toitumisalasid uurinud. Kõik huvilised on oodatud kuulama ja uusi teadmisi saama!

Talgutele registreerimiseks kirjuta kommentaariumisse! Küsimuste korral kirjutada phunt1021@gmail.com või helistada 5202530.

Lisatud: 22. oktoober 2012

Saviehitus talgud Setomaal - alustame 25ndal juunil!

Juba kevadest saati on kostunud aeg-ajalt sõnu savi ja talgud. Maikuu alguses toimus ka saviehituse teemaline seminar. Kahetsusväärne, et talgute toimumisaeg on seni olnud välja kuulutamata, ehkki kuupäev on juba mõnda aega paigas ning arvatavasti on info jõudnud paljudeni ka suusõnaliselt.

Hea Ringirahvas! Kõik, kel vähegi huvi saviehituse, kui traditsioonilise ja loodussäästliku ehitusviisi vastu, on oodatud 25. juunil ning sellele järgnevatel päevadel Setomaale Väiko-Nedsäjä külla (ka Kärnäkülä) vana savilauda taastamistalgutele. Tegemist on 1939. aastal ehitatud savilaudaga, mille niigi lagunenud katus 2011. aasta jaanuaris paksu lumega kokku vajus. Laut on olnud kasutuses endise Väiko-Nedsäjä algkooli abihonena, kui ka talulaudana. Hoonel on poole meetri paksused massiivsaviseinad, mis armeeritud kadakaokstega. Ajalooliselt on katust katnud haavalaast ning hiljem ruberoid. Soov on taastada hoone nii, et säiliks ehe külamiljöö.

Suur töö saab alguse seinte taastamisest, mis kohati on kõvasti kannatada saanud. Enne savi seina tampimist on ta vaja läbi sõkkuda - hea võimalus suviseks savimassaažiks. Peab lisama, et saviga töötamine on meeldiv ja kõigile jõukohane. Saviseinte parandamine saab kõigile kindlasti meeldima, kes seda pole varem teinud. Kui seinad sirged, katame need veel savikrohviga. Seinte peale asetame vöö, sellele laetalad, sarikad ja nii edasi, kuni katus peal.. Katusekonstruktsiooni tuleb ümarpalgist ja katteks kuuselaast. Esialgu ei hakka talgute osas nii kaugele mõtlema, eks vaatame, kui palju on huvilisi ja huvilistel aega. Kel soov hiljem sarikate püstitamist proovida või laastu lüüa, ega ma siis kedagi ära ei aja :) Tööd on Allika talus palju teha.. Lisaks saviga mätserdamisele on teha üht-teist puutööd ning ka mõned kivid toestuspostidele alla sättida. Koha peal on palju vana puitmaterjali, millest saame ehitada suure hulga pesakaste - varun selleks puhuks eraldi karbi naelu :) Ja nii edasi ja nii edasi. Ja kui muud enam teha ei ole, siis kaevame kaevu, sest ka kaevu seal kohapeal pole (puhas joogivesi tagatud allikast toodud vee näol).

Ootan esmaspäeva hommikust (või ka pühapäeva õhtust) kõiki huvilisi, kel soov kaasa lüüa. Ööbime telkides, väga halva ilma korral või muudel headel põhjustel on võimalik ka tuppa mõned magamisasemed teha. Esialgu võõrustaks talgulisi kuni reedeni (29. juuni), sest nädalavahetuseks sõidan EOÜ suvepäevadele. Omalt poolt pakun päevas vähemalt 2 korda sooja süüa (valmistame koos kohapeal) ning võimaluse käed saviseks teha :) Külas asub kevadel süvendatud (harivesiliku elupaigasoovi täitmiseks) külatiik, kuhu on mõnus kuuma päikese käest ennast sisse kasta. Samuti on plaan ehitada suviseks ehitusperioodiks kilesaun ja kui talgulisi ikka tuleb, siis kindlasti teeme selle ära. Teise variandina saab mõni õhtu külamehe poole või Värskasse sauna minna. Väiko-Nedsäjä asub suure metsamassiivi vahel, Mustoja maastikukaitseala servas, kus asub Kagu-Eesti ilmekaim mõhnastik. Kindlasti läheme matkale ja ehk otsime üles ka mõne essütäjä koha. Kes veel kuulnud pole, saab kuulda ka kohalikku keelt.

Palun eelregistreeruda kas Ringi blogi kommentaariumis, aadressil phunt1021@gmail.com või telefonil 5202530. Märkige ka, mis kuupäevadel osalete! Ühistranspordiga liikujatel soovitan sõita rongiga Koidulasse, kuhu saan autoga järgi tulla. Häälega tulijad randugu Tartu-Koidula maanteel, umbes 6km enne Koidulat, Nedsaja bussipeatuses. Sealt jääb talgukohani umbes 2,5km mõnusat teed läbi metsa (hoidke silmad lahti, ehk kohtate laanepüüd või hoopis händkakku). Suurte kompsudega tulijatele saab autoga vastu minna. Hangi täpset suunda siit - http://xgis.maaamet.ee/xGIS/XGis?app_id=UU82&user_id=at&bbox=680301.003022536,6413294.96529347,729949.94245676,6437669.10449417&setlegend=UUKAT1_82=0&LANG=1 !

Pean tõdema, et Kärnäkülä on üks uskumatult meeldiv paik, kus olla. Seega, kõik on oodatud!

Lisatud: 22. oktoober 2012

Ringi kevadmatk jalgratastel ning metsaistutamise talgud 4.-6. mail

Hommik!

Kes veel rattatu, saab minu käest umbes kuni viis sõiduvalmis ratast laenata.

Huvilistel helistada 59053139, kätte saaks homme keskpäeva-lõuna aega Anne Noortekeskusest (Uus tn 56). Samal ajal, samas kohas saavad ka rattaomanikud oma rattal kummi pumbata ja muud vajalikku teha, sealne töökoda on varustatud kõige vajalikuga.

an image

************************************************************

Nagu president Paul Hunt on lubanud, siis saab olema sel aastal palju talguid.

4.-6. mail saab toimuma Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi metsaistutustalgud Järvseljal.
Muist inimestest läheks jalgratastega (2,5 - 3 tunni sõit) start 4. mail, 16:00 Vanemuise 46 eest

Need kellel jalgratast ei ole või soovib enda oma riista putitada, siis Edgar Prass Tartu Eksperimentaalsest Jalgrattatehasest aitab.
edgar.prass@gmail.com

Kes arvab, et tema füüsilised võimed ei ole piisavad läbimaks 50 kilomeetrit jalgrattal, siis reedel kell 17:00 sõidab Järvseljale ka liinibuss.

Tagasisõiduks pakub bussigraafik mitmeid võimalusi (pühapäeval 07:30, 15:00 ja 17:30).

Kaasa oleks vaja võtta sööginõud, maastikule ning ilmale vastav riietus, magamiskott.
Ööbimine katuse all.
Motivatsiooni hoidmiseks suitsusaun ja -latikas.

Kel soov tulla, see võiks Looduskaitseringi blogi kommentaariumisse teada anda LINK BLOGISSE

Ootame rohket osavõttu, sest TÜLKRile on eraldatud ~7000 taime mis tuleks ära istutada.

Tule sinagi!

Lisainfot jagab:
Martin Tuul

an image

Lisatud: 24. aprill 2012

Jüripäeva talgud Lanksaares 20.-22. aprill

Seekord osales talgutel lausa häbiväärselt vähe rahvast - tipphetkedel tervelt neli ringlast. Ja Enn oleks äärepealt talgute jaoks terve sea maha koksanud :)

Olulisemad sündmused olid hobusekarja arvu suurenemine kahe noorliikme vörra ja pühapäevahommikune äratus, mille keskne löökfraas oli "...korsten pöleb!" (nagu hiljem selgus, tegelikult ikka ei pölenud küll, ainult sinna sadestunud tahm/pigi tossas natuke).

Pildid siis: https://picasaweb.google.com/105709521864326897456/JuripaevatalgudLanksaares#>

Taavet Kukk

an image

*************************************************************

Jüripäev on suure hooga lähenemas ja sellega traditsiooniline sõprustalu külastus, et teha koos tööd, mis aitaks puhata - nagu ütles Lanksaare talu peremees Enn. Kaasa tuleb võtta vaid magamiskott ja hea tuju! Lõbus seltskond ja toredad tegevused garateeritud!

Enn vihjas ka mõnele tegemist vajavale tööle, mida üheskoos hoogsalt ära teha. Karjamaadel on laiali mitmesaja heinapalli võrgud - järgi jäänud mitmesajast heinapallist, mis Ringi 25 hollandi ürghobust on põske pistnud. Need oleks vaja kokku korjata, samuti nende sõnnikuhunnikuid veidikene hajutada. Tööd vajab ka sauna katus, mille juures saab kätt proovida sindlite paigaldamisel. Lisaks mitmed muud suuremad ja väiksemad tööd.

Kes reedel häälega kevadet otsima lähevad ja selleks ajaks tagasi jõuavad saavad otse Lanksaarde minna. Tartust bussiga minejad, hoidke piletid alles, sest nende alusel kompenseeritakse sõidukulud. Eraldi autoga minejate kütusetšekke ei kompenseerita! Söögikorrad on ühised, kuid väikest külakosti võib igaüks oma meele järgi kaasa võtta.

Lisatud: 24. aprill 2012

Sügistalgud Lanksaares 28.-30. oktoober 2011

Vaata Kairi tehtud pilte SIIT
Jana pildid

an image

Kätte on jõudmas aeg, mil ühiselt minnakse taas Lanksaarde talgutöid tegema. Juttude järgi ootavat pull ja siga pikemat aega nuga ning liha siis seejärel töötlemist/hekseldamist/hakkimist/praadimist/keetmist/söömist.

an image

Lisaks on aeg ühiselt üle vaadata need hobused, keda Ring lahkelt oma mitteametlike liikmete hulka arvas (ametlikuks liikmeks ei saanud isegi Vudi).
Saab ka sauna!!
Ja loomulikult veel palju muud.

Pane end blogi (http://looduskaitsering.blogspot.com) kommentaarides kirja, kui oled tulemas.

Minna võiks: 28. oktoober Bussiga Tartust kell 14:45 Kilingi-Nõmme (jõuab 16:45), sealt kell 17:50 edasi Talile
Tagasitulek: 30. oktoobril bussiga Talilt (kell 7:12; 13:40; 19:05) Kilingi-Nõmme, sealt kell 8:25; 15:40; 19:45 bussiga Tartu.
Bussiaegade info pärineb: www.bussireisid.ee

Loomulikult saab minna ka häälega ja muude vahenditega ja muul ajal.

Lanksaare asukoha kaart saadetakse natuke hiljem (Regios lk 88 B ning C/1 ning 2 vahel).

Lisaks: Antke mulle teada (svetsjeb@ut.ee), kes tuleksid KINDLASTI bussiga, sest piletid võiks varem ära osta, kuna reede õhtused Pärnu bussid on sageli välja müüdud.
Ring tasub transpordi kulud.

Lisatud: 12. oktoober 2011

Jänese matkarajal rahvamatk-hoogtööneljapäevak

Aeg-ajalt kerkib, peamiselt Tartu Postimehes, üles arutelu Jänese Matkaraja halvast olukorrast. Üheksa aastat tagasi andis ka Ring matkaraja valmimisse oma panuse. Lõikasime võsa tegime muid heakorratöid. 2003. avati rada suure kära ja piduliku tseremooniaga. Edaspidi on olukord iga aastaga halvenenud. Rada on mitmest kohast maaomanike poolt läbi kaevatud, kraavidele paigaldatud purded kaovad saladuslikult ja ülejäänud sillad on paigast nihutanud kevadine suurvesi. Lõkkekohtade ümbruses laiutavad prügihunnikud. Varem püüdsid linnavalitsus ja Tähtvere vald halva mängu juurde vähemalt head nägu teha. Igal aastal lubati raja olukorda parandada, üldjuhul siiski tegusid ei järgnenud. 2008. aastal lõppes valla poolt EAS-i ees võetud kohustus rada 5 aastat kasutuskõlblikuna hoida. 2009. aastal vaatasid Tähtvere valla ja Tartu linna ametnikud raja üheskoos üle ja otsustasid, et raja korrashoidu rohkem ei panustata.

an image

Kus viga näed laita, seal tule ja aita laita! Ring korraldab neljapäeval Jänese matkarajal lõbusa rahvamatk-hoogtööneljapäevaku. Eesmärgiks tutvuda rajahttp://www.blogger.com/img/blank.gif olukorraga ja teha käepäraste vahenditega väiksemaid parandustöid. Proovime rada läbida võimalikult originaalilähedasel marsruudil. Üks paljutsiteeritud klassik küsiks ilmselt, milliste ebamugavustega võib Jänese rajal matkates kokku puutuda? Jah, ma saan lubada, verd higi ja pisaraid! Ei tea küll, kes täpselt nutma hakkab, kas vapper looduskaitsja, kes jahipüssist laengu soola perse võib saada, või maaomanik, kelle krundilt viiskümmend matkaselli läbi voorib.

Enne retke soovitan soojalt tutvuda Asjaõigusseaduse paragrahviga 161, mille järgi veekogu kaldaomanik peab jätma veekogu äärde kaldariba kallasrajana kasutamiseks. an image

Retke algus 15. september. Neljapäev. Kell viis. Jänese matkaraja alguses, Emajõe rannas. Tulla võib ka hiljem, sest iga silla juures läheb umbes pool tundi parandustöödeks.

**********************************************

Postimees kasutab Ringi tegemistest tehtud pilte ka teiste uudiste illustreerimiseks POSTIMEES

Lisatud: 12. september 2011

Looduskaitsering

Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering on 1958. aastal asutatud noorteühendus, mille eesmärgiks on oma liikmete keha ja vaimu harimine keskkonna, ühiskonna ja inimkonna asjus. Ringiga võivad liituda kõik Tartu üliõpilased.

Infot vahetatakse Ringi listi seltsid.tylkr@lists.ut.ee vahendusel ning ka blogi www.looduskaitsering.blogspot.com kaudu.


Järgmised sündmusedLooduskaitseringi list

Liitu listiga - http://lists.ut.ee:8888/wws


Looduskaitseringi toetab

an image