Looduskaitseringi aastapäev 13. märtsil

Tartu Riikliku Ülikooli (TRÜ) ja Eesti Põllumajanduse Akadeemia (EPA) loodusehuviliste üliõpilaste; maakorraldaja Leonhard Jaansoni (1929-1963), geograafide Mart Vabari ja Jaan Remmeli (1934-2007) ning zootehniku Kalev Pildi ning tookordse Teaduste Akadeemia Looduskaitse Komisjoni ning Zooloogia ja Botaanika Instituudi teadussekretäri Jaan Eilarti eeltöö järel kokku tulnud rohkem kui poolsada üliõpilast asutasid 13. märtsil 1958. a. uue organisatsiooni - Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi. Hiljem on selgunud (esmalt London 1964), et tartlaste ring oli üldse esimene üliõpilaste looduskaitseühendus maailmas. Ringi populaarsus kasvas kiiresti. Mõne aasta pärast ühendas ta juba paarisadat Tartu mõlema kõrgkooli väga erinevate erialade üliõpilast. Kõige agaramad kaasalööjad olid geograafid, bioloogid ja metsamehed. Peagi tuli enne ringi sümboli - luuderohulehega täisliikme märgi saamist läbi teha kandidaadiaeg.

Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi 56. aastapäev

Sõbrad!

Ring saab varsti juba 56 aastat vanaks! Selle tähistamiseks ootame kõiki Ringi praeguseid ja endiseid liikmeid, sõpru ja toetajaid laupäeval, 15. märtsil esiteks (Lille 10, Tartu), kus toimub aastapäeva ametlik osa. Kell 14:30 alustab juba esimene kõneleja. Päevase osa ajal saab usinalt valida uut presidenti, kuulata põnevaid ettekandeid ja midagi veidi ka põske pista. Ametlik osa lõppeb orienteeruvalt kella kuuest.
Päevane osa toimub koostöös Tartu Keskkonnahariduse Keskusega.

Piduliku päeva lõpetamine toimub Eesti Üliõpilaste Seltsi saalis (Jaan Tõnissoni 1). Uksed avatakse kell 20:00. Õhtusel peol loetakse üle presidendikandidaatidele kogunenud hääled ja tehakse teatavaks uus president ning juhatus. Muidugi ei puudu ka tants ja trall ja kartulisalat.

Aastapäeva õhtusel osal võetakse vastu ka uued Ringi liikmed. Kes soovivad sellesse suurepärasesse koosseisu astuda, siis teadke, et peate olema käinud vähemalt kolmel Ringi üritusel. Liikmeks astumise avaldusi saab täita aastapäeval või selle lähenedes küsida avaldusi juhatuse liikmetelt.

Täpsemat peo kulgu saab peagi lugeda Ringi blogist.

Seniks, kõike kaunist!

Lisatud: 26. veebruar 2014

Elagu uus president!

Rõõm on teatada, et presidendivalimised võitis Paul Hunt (ökoloogia II).
Järgneva aasta juhatus:

Birgit Purga (ökoloogia II)
Kristiina Tüür (bioloogia III)
Merit Eensoo (mööblidisain II)
Maarit Mälgi (loodusvarade kaitse II)
Kristiina Nurkse (bioloogia IV)
Uku Rooni (ökoloogia IV)
Juhan Heinma (bioloogia I)

Jõudu tööle!

Lisatud: 25. märts 2013

Presidendivalimised ja -kandidaadid

Tere!

Lõppes presidendikandidaatide debatt ning algas eelhääletus.

Kandidaadid on:
Birgit Purga
Maarit Mälgi
Kristiina Nurkse
Paul Hunt

E-eelhääletusel, mis avatakse peale debatti ja hääli saab anda kuni laupäeva, 23. märtsi kella 15-ni.
Teie hääli ootab valimiskomisjoni esimehe Martin Tuule e-mailiaadress (martin.tuul@ut.ee ). Lisage kirjale oma täisnimi ja kandidaadi nimi, kelle poolt te hääletate!

SMS-eelhääletusel, mis avatakse peale debatti ja hääli saab anda kuni laupäeva, 23. märtsi kella 15-ni. Hääli saab anda saates sms-sõnumi valimiskomisjoni esimehe Martin Tuul telefoninumbril (+372 5121963). Kindlasti lisage sõnumisse oma täisnimi ja kandidaadi nimi, kelle poolt hääletate!

Juhin tähelepanu sellele, et laupäeval kohapeal antud hääled on võrdsete häälte arvu korral kaalukamad.

Valimiskomisjoni esimees
Martin Tuul

---

Presidendikandidaadid, juhatuse koosseisud ja valimisplatvormid:

Birgit Purga

Tere, armas ringirahvas!

Lugu on väga lihtne - minule Ring meeldib.
Lisaks meeldib mulle olla juhatuses. Presidendi roll ongi ju olla juhatuses ja veidi innustada ja koordineerida. Siinkohal tõstaksingi esile suurema osa oma suurepärasest juhatusest, kellest mõned on teile end juba tõestanud ja teised on vähemalt sama imetlusväärsed:

Helga (Kristiina Tüür)
Paul (Hunt)
Kuku (Uku Rooni)
Mart?u (Maarit Mälgi)
Merit (Eensoo)
Sannu (Sandra Poks)
Rops (Robin Gielen)

Nad on loodud suurteks tegudeks!

Alati on valimislubadused hõlmanud endast sarnaseid asju. Seda, et Maaülikoolist meile veidi rahvast tuleks - Mast?u on meil nüüd olemas. Siis Ringi ruumid - läbirääkimised käivad ja kui kõik hästi läheb, peaksime Piirissaarde endale need tõesti saama. Tundub, et nendega on nüüd ühelpool.

Kindlasti on plaanis kõik traditsioonilised üritused, kuid tuleks jätta ruumi ka spontaansusele! Või vähemalt suhtuda elutervelt sellesse, kui tudengid on aastavahetusel metsas ja küünlad loodusteadlaste haudadel saavad süüdatud hoopis varem.
Päikesepaistelisest tulevikust edasi rääkides, siis liigub ringi jutte ekspeditsioonidest nimetutele saartele ja reisidest loodusega sünkroonis elavate juurde. Igatahes igav ei tohiks küll hakata.

Lõpetuseks tahaks öelda, et mina usun, et matkatoit peab olema külluslik ja hea; et rõõmujooke manustades jõuab ka kodu- ja looduslugu kuulata; et paljajalu tuleb käia nii palju kui saab; et kõige tähtsam on olla õnnelik.

Teie,
Birgit

---

Paul Hunt

Tervitus, hää Ringirahvas!
Oma potensiaalsete valijate soovidele vastu tulles ja neile lojaalseks jäädes esitan valimisplatvormi. Minu eelmistel valmistel püstitatud eesmärgid on osaliselt täitunud, osaliselt mitte. Sel aastal jätkaksin samal suunal ning asetaks rõhu sellele, mis tegemata on jäänud. Mitmed susisenud mõtted ja plaanid koostöö osas teiste organisatsioonidega, innovatiivsete ürituste korraldamisel ja uute liikmete kaasamisel on möödunud aasta saginas paraku vajavad pidevat tegutsemist ja pikemat ettevalmistusaega. Teine aasta annaks selleks kõigeks võimaluse.

Minuga koos hakkaks Looduskaitseringi tegevust korraldama juhatus koosseisus:
Birgit Purga
Kristiina Tüür
Merit Eensoo
Maarit Mälgi
Kristiina Nurkse
Uku Rooni
Juhan Heinma

Ilusat pööripäeva!

---

Maarit Mälgi

Tere!
Kallid tülkarlased, olen pool aastat Teiega juba trallitanud ja arvan, et see on üks lahedamaid seltskondi maaailmas.
Loodan juhatusse pääseda ning esindada ka maaülikooli. Kuna viimane president oli maaülikoolist viimati 1971. aastal.Siis arvan, et oleks viimane aeg uuesti kedagi sealt koolist ka võtta presidendiks.
Minu juhatuse liikmed on siis järgmised, kõik ääretult sümpaatsed ja toredad inimesed.

Paul Hunt
Uku Rooni
Linda Puusalu
Robin Gielen
Helga ehk Kristiina Tüür
Birgit Purga
Kristiina Nurkse

Ma arvan, et nendega tuleks väga hea aasta.
Ega ma midagi tarka ei oskagi teile öelda. Minu valimis lubadus on "Rohkelt õunakooki kõigile!"
Võimalik,et ma olen liiga vähe veel ringis olnud aga minu meelest on kõik siiamaani väga hea olnud ja tahaks samas vaimus jätkata.
Muidugi tahaks ma, et maaülikoolist tuleks lahedaid inimesi juurde, olen praegugi püüdnud lobitööd teha ja kutsuda inimesi ringi üritustele ja nüüd loodan, et nad hakkavad ka vedu võtma lõppude lõpuks.

Heelix aka Maarit Mälgi

---

Kristiina Nurkse

Tere kallis Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering!

Minu ajalugu Ringis on jõudnud sinna maale, et olen liiga kaua jälginud kõrvalt Ring tegemisi ja nüüd on aeg ise käed külge lüüa.

Juhatuses kohtate:
Linda Puusalu (öko I)
Robin Gielen (bio I)
Ott Kangur
Paul Hunt
Kristiina Tüür
Birgit Purga
Uku Rooni

Mida me siis ringis tahaks teha? Kindlasti tuleb jätkata kõiki põhiürituste traditsioone ja ka luua uusi traditsioone ja vanu täiustada.

Kõik erakorralised talimatkad peavad olema eelmisest pikemad. Kui piisavalt uskuda siis jõuame Šotchi olümpiale. Kui nii kaugele minna ei soovi, siis võiks näiteks hakata Hiiumaale ringe peale tegema, igal järgneval aastal üks ring otsa.

Hiumaa avastamise võtan isiklikult enda peale – programmis teiste hulgas ka Eesti ainus kõrb, kus leidub ainult 4 taimeliiki.

Peaks leidma Ringi seltskonnale rohkem talgude rakendusi, kui vaja kitkume käsitsi loopealsed puhtaks. Kui Indias niidetakse muru käsitsi, siis miks meie halvemad oleme!

Luban, et kuigi minu juhatuses ei leidu ühtki geo/geo inimest, siis õpime ühiselt kaardilugemise ära ja mitte kedagi metsa maha ei jäta ja ära ei eksi (väga).

Propageerima peab ka uute rebaste ühinemist – reklaam, reklaam, reklaam. Selle alla võiks kuuluda propaganda üritused tuutori tundides, mitte ainult Lote erialade omades. Külastada tuleb kõik teaduskondi usuteaduskonnast arstideni ja ka Maa Ülikooli. Samuti võiks öösiti lumepallidega ühikate aknaid pilduda ja nende Ringi astumissoovi kohta küsida!

Matkadel võiks olla rohkem liha kui šokolaadi!!

Kõik matkad võiksid olla hästi pikad ja võimalikult ebamugavad!

Bussireisid veel pikemaks ja veel (kui see on võimalik) lahedamaks!

Need on ainult mõningad mõtted, mida võiks Ringis läbi viia. Mina ja minu suurepärane juhatus ootavad ka Teie omapoolseid ideid ja kommentaare. Üritame ka julgelt kaasata ringi liikmeid juhatusse tegevusse, teatades juhatuse koosoleku aegadest, et saaks tulla kuulama ja ka oma sõna sekka ütlema!

Valige Mind!!!

Päikest
Krissu

Lisatud: 21. märts 2013

Looduskaitseringi 55. aastapäeva tähistamine!

Head sõbrad!

Eesoleval laupäeval saab toimuma kauaoodatud aastapäeva tähistamine! Olete oodatud 23. märtsil Eesti Üliõpilaste Seltsi saali, aadressil Jaan Tõnissoni 1, kell 10.00 algavale konverentsile ja 19.00 algavale juubeliõhtule.

Päevasel konverentsil toimuvad all nimetatud ettekanded, värske kogumiku „Looduskaitsealaseid töid IX“ esitlus ning ürituse lõpetab presidendikandidaatide hääletuskasti sulgemine kell 15.00. Ühtlasi on võimalik Ringi liikmeks astuda. Ettekannete vahel toimuvad kohvi-, tee- ja pirukapausid.

Kairi Kiik, TÜ Zooloogia- ja hüdrobioloogia õppetool
Rändame globaalselt eriti ohustatud euroopa naaritsa maailma, vaatame tema kaugemasse mineviku ja võimalikku tulevikku.

Jaak Kikas, füüsik, TÜ Füüsika Instituudi direktor
Ettekande teemaks on ohud, millega loodus inimesi-ühiskonda globaalselt ähvardada võib, eks mõned neist ka meie endi tegevuse tagajärjena („Nature strikes back“) - kuivõrd oleme suutelised neid piisavalt vara avastama ja ennetavalt reageerima.

Liisa-Lota Kaivo, Emajõe Lodjaselts
Õuesõppe arendamisest Emajõel, Peipsil ja Võrtsjärvel ning nendega piirnevatel märgaladel.
Uue Looduslodja ehitamisest ning loodavast Emajõe loodus- ja teaduskoolist.

Taavi Pae, Looduskaitseringi president 1996-1998
Tänavu on Jaan Eilarti 80. ja Looduskaitseringi 55. sünniaastapäev. Meenutusi möödunud aastakümnetest, kus on olnud kuhjaga kõikvõimalikke läbielamisi ning rohkeid saavutusi.

Õhtuse juubelipeo uksed EÜSi saalis (J. Tõnissoni 1) avatakse kell 19.00 ning üle tunni aja hilinejad jäävad paljust olulisest ilma. Juubeliaasta puhul on õhtus mitmeid üllatusi! Muusikaliste ettekannetega astuvad üles Ringi segakoor, The Werg ning Tartu Sensatsiooniline Kevadbänd ning õhtu häälestab õigele lainele vinüülidel Jaan Pärn! Loetakse kokku presidendikandidaatidele antud hääled ning kuulutatakse välja järgmine president ja juhatus. Traditsiooniliselt toimub uute liikmete vastuvõtmine, tänukirjade jagamine ning ka lumeilvesete tituleerimine. Koha peal pakutakse taskukohaste hindade eest märjukest ja kõhutäidet.

Ootame kõiki osalema nii päevasele kui õhtusele üritusele!
Kohtumiseni!

Lisatud: 15. märts 2013

Ringi aastapäev (23.03) ja presidendivalimised

Ringi presidendivalimiste tulemused Eile lõppenud Ringi presidendivalmistel valiti Ringi rahva poolt aastaringile 2012-2013 Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi uueks presidendiks:

Paul Hunt!

Koos Pauliga hoiavad Ringi ohjasid järgmisel aastal:

Birgit Purga (ökoloogia I)
Anett Reilent (ökoloogia II)
Kristiina Tüür (bioloogia III)
Karl Tammiste (bioloogia I)
Auli Relve (ökoloog III)
Martin Tuul (bioloogia III)
Edgar Prass (geoloogia I)

Palju õnne, jõudu ja julget pealehakkamist uuele presidendile ning juhatusele!
Nagu öeldakse siis julge Hundi Ring on rasvane!

Valimiste statistika kujunes järgmiseks:

Eelhääletus oli seekord suhteliselt tagasihoidlik, osales 7 valijat neist 1 sms-i ja 6 e-maili teel.
Eelhääletusel sai Paul 4 ja Kristiina 3 häält
Põhihääletusel jagati välja 37 sedelit, tagasi saadi 37, neist 35 kehtivat ja 2 kehtetut sedelit (häältega Vuss ja Vudi).
Põhihääletusel sai Paul 20 ja Kristiina 15 häält
Kokku sai Paul 24 ja Kristiina 18 häält.

Seis oli lõppkokkuvõttes küllaltki tasavägine, lõpuni pakkus Paulile tublit konkurentsi Kristiina "Helga Schneller" Tüür kes saab järgmise aasta jooksul Ringi tegemisi elavdada Pauli juhatuses kaasa lüües.

Valimised viis läbi valimiskomisjon koosseisus Anne Palm, Lauri Palumets ja Hendrik Proosa.

Valimiskomisjoni nimel,
Hendrik Proosa

an image

Presidendivalimise tulemused
*************************************************************

Tere, kallid sõbrad!

Kevadkonverentsi toimumiskuupäevaks on 23. märts, algusega kell 10:00 Keskkonnahariduse keskuses Kompanii 10.

10:00 Avasõnad, TÜLKR presidendivalimiste avamine
10:15 - 11:00 Ain Vellak - Peipsiveere looduskaitseala kujunemisest ja hetkeseisust
11:15 - 12:00 Mart Jüssi - Mereimetajate olukorrast Läänemeres ning planeeritavate rajatiste arvatavast mõjust hüljestele
12:15 - 13:00 Silvia Lotman - Eesti Keskkonnaühenduste Koja tegevuse tutvustus
13:15 - 14:00 Ahto Kaasik - Looduslike pühapaikade kaitsest ja Maardu hiiemetsa raiest
14:00 - 14:15 Martin Tuul - Projekti "Discovering Old Forest" tutvustus
14:15 - 14:45 Mikk Gaškov - Aastaring 2012

Ettekannete vahel toimuvad kohvi-, tee- ja pirukapausid.

vaata Hendriku pilte päevaselt konverentsilt SIIT

Pidu toimub Tähe tn. 3 algusega kell 20:00.
Õhtusel peol toimub häälte lugemine ja kuulutatakse välja uus president, lauldakse, tantsitakse ning süüakse salatit.
Leiger paneb ölle käima.

Esimest korda maailmas, teist korda Eestis, esinevad Sensatsiooniline Tartu Kevadbänd, Pahad Seemned ja Ebakõlar.
HOIATUS: esineb ka Ringi segakoor.

Kõik Ringi liikmed ja sõbrad on oodatud.

Mikk Gaškov

******************************************************

Nagu me mäletame, siis on märtsis ikka peetud Ringi aastapäeva ja valitud presidenti.

Rõõm on teatada, et see toimub ka sel aastal. Aastapäeva kongress ja presidendivalimised toimuvad 23. märts. Nagu ikka on hommikupoolikul paar ettekannet, valimised ning einelaud, õhtul aga muusikalised etteasted, mille järgi võib keerutada jalga või nõksutada puusi, ja uue presidendi välja kuulutamine.

Et oleks keda valida, siis peaks keegi kandideerima. Kandidaatide esitamine alaku!

Kandidaate saavad esitada kõik Ringi liikmed. Kandideerida võivad samuti kõik Ringi liikmed. Kandidaatid esitamise tähtaeg on 19. märts 24:00. Debatt toimub 21. märts, misjärel algab ka eelhääletus.

Kes soovib astuda Ringi liikmeks, siis teadke, et te peate olema käinud vähemalt kolmel Ringi üritusel. Liikmeks arvatakse aastapäeval, seega on veel võimalus 3 üritust täis saada küll.

Elamusterohket valimiste-aega!
... ja tüdrukutele head naistepäeva!

Gaša

an image

Kevadbänd Ringi aastapäeval 2010

Lisatud: 8. märts 2012

PRESIDENDIKANDIDAATIDE DEBATT

Aeg: 21.03.2012 kell 19:00
Koht: Vanemuine 46-327

TÜLKR on reedel põhimõttelise otsuse ees, kuidas edasi minna. Tuleb teha valik, mis ei ole kergete killast.
"Helga või Paul - selles on küsimus"
Aga ära küsi seda küsimust Joodiku käest, täna saad neilt endilt küsida.

Kandidaatide pöördumised:

Kristiina Tüür
http://looduskaitsering.blogspot.com/2012/03/kristiina-tuur.html

Paul Hunt
http://looduskaitsering.blogspot.com/2012/03/paul-hunt.html

Lisatud: 21. märts 2012

Ringi sünnipäev

Täna 54 aastat tagasi toimus Tartu Üliõpilaste Looduskaitseringi asutamiskoosolek.

Suurtest pidustustest üle kogu meie Maailma on siinkirjutajani sõnumeid toodud.

Tänase päeva esimese päikese aukiired, mis Jaapani keisririigis Fuji mäe jalamile langesid, seal ka kirsipuu valged õied puhkema panid, mida ka Keiser Akihito ise vaatamas käis ja Ringile sel puhul südamest tervitusi ja üheksakümmend üheksa kummardust saatis.

Veel enne seda Fidži saare kalameeste poolt nähtud haruldane valge vaal, mis suure luuderohu kujulise veepilve välja purskas, neis suurt imestust tekitas.

Kerala osariigis Indias siniste sarvedega püha lehm, mille sees tuhat jumalat teatakse elavat, Thiruvananthapuram'i linna peaväljakul sõõrja koogi rikšade peatumise platsile poetas. India tähtsamad haritlased ja geomeetriaspetsialistid selle ideaalse ringi kujuliseks tunnistasid ja ühendust jumala Šiva ja 13. märtsi vahel nüüd tõestatuks loevad.

Kongo jõe vasakkaldal, kus mooramehed kautšukit kogusivad, ühtäkki aga röövlisalk neile peale sattunud ja nende elude kallale kippunud. Kuid siis rohelise ristiga lipp, mis jõest üles kerkis ja neile jõudu andis, võitluse siiski tööinimeste kasuks pööras. Tänutäheks nüüd tosin jõehobu, mis Aafrikamaalt meile saadetakse, Alam-Pedja luhtadel pärandkooslusi hooldama hakkavad.

Päälinnast Revalist aga teatatakse, et Eesti Laulu selleaastane võitja Ott oma laulu, mis juba plagiaadisüüdistuse on saanud, uuega asendab. Räpina laulik, ausa loomanimega Ilves, kohe uued algupärased sõnad kirjutas, mis nõnda kõlavad: "Ring, Ring, Ring ümber kollase puu".

an image

Teateid laiast ilmast vahendas ja omaltpoolt südamest õnne soovib tänase päeva puhul alati Teie,

Gaša

Lisatud: 13. märts 2012

Looduskaitsering

Tartu Üliõpilaste Looduskaitsering on 1958. aastal asutatud noorteühendus, mille eesmärgiks on oma liikmete keha ja vaimu harimine keskkonna, ühiskonna ja inimkonna asjus. Ringiga võivad liituda kõik Tartu üliõpilased.

Infot vahetatakse Ringi listi seltsid.tylkr@lists.ut.ee vahendusel ning ka blogi www.looduskaitsering.blogspot.com kaudu.


Järgmised sündmusedLooduskaitseringi list

Liitu listiga - http://lists.ut.ee:8888/wws


Looduskaitseringi toetab

an image